نمایش مطلب
کد خبر: 1149   |  دفعات بازدید : 1763   |  نظرات : 2 RSS comment feed   |   نسخه چاپی   |   ارسال به دوستان  

کشت موفقیت‌آمیز پسته در ایلام

25 أفريل, 2016 11:30
کشت موفقیت‌آمیز پسته در ایلام

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان: افراز مدیر باغبانی سازمان طی گزارشی گفت:بدون تردید بخش کشاورزی در تولید و رونق اقتصادی هر منطقه ای اثر گذار است و با توجه به بالا بودن ارزش اقتصادی برخی محصولات از جمله زعفران و توجه به بخش کشاورزی می تواند در تولید و رونق اقتصادی استان ایلام نیز سهم بالایی داشته باشد.
پس از اینکه سال گذشته کشت زعفران در شهرستان سیروان با موفقیت انجام گرفت اکنون مسئولان سازمان جهاد کشاورزی استان از برداشت محصول پسته از باغ‌هایی که به صورت الگویی به این محصول اختصاص داده شده بود خبر می دهند.
کشت پسته به دلیل ارزش اقتصادی  بالای آن از اهمیت بالایی برخوردار است به طوری که کشت و برداشت این محصول  در هر منطقه‌ای می‌تواند در توسعه اقتصادی آن منطقه تاثیر گذار باشد. با توجه به اینکه درخت پسته درختی مقاوم است، در بسیاری شرایط قابل کشت است به همین دلیل برخی کارشناسان جهاد کشاورزی اقدام به کشت نهال پسته در برخی نقاط استان کردند که کشت این محصول موفقیت آمیز بوده است.
با توجه به نیاز کم درخت پسته به آب ، بدون شک کشت این محصول می تواند جایگزین خوبی برای کشت برخی محصولات دیگر در استان باشد.

وی افزود:با توجه به ظرفیت های موجود، استان ایلام توان تبدیل به قطب تولید محصولات کشاورزی در کشور را دارد. «احسان جودکی»  ادامه می دهد : اکنون برخی کشاورزان تنها اقدام به کشت گندم ،جو و یا صیفی ها در اراضی خود می کنند و از روش های سنتی برای آبیاری استفاده می کنند در صورتی که کشت برخی محصولات با ارزش اقتصادی بالا با آبیاری کم می تواند در برخی مناطق استان صورت بگیرد.

افراز اضافه کرد:نیاز است مسئولان ذی‌ربط برای آشنایی کشاورزان با این محصولات تلاش کنند تا کشاورزان این استان به جای کشت محصولات کنونی که ارزش اقتصادی بالایی ندارد به کشت محصولات پردرآمد ترغیب شوند.

ایشان ادامه دادند: آموزش کشاورزان به کشت محصولات درآمدزا و پرداخت تسهیلات کم بهره جهت کشت محصولات جدید می تواند در ترغیب کشاورزان اثر گذار باشد.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان خاطرنشان کردند : از سال 86 کارشناسانی از کرمان و دامغان جهت شناسایی اقلیم منطقه  به استان دعوت شدند. «بابک افراز» ادامه می دهد : با توجه به اینکه پسته از تیره بنه است و با در نظر گرفتن اینکه درخت بنه در استان  به‌راحتی پرورش می یابد احتمال پرورش نهال پسته نیز در استان داده می شد.
وی اظهار کرد: اقلیم اکثر شهرستان های استان مورد بررسی قرار گرفت و در برخی مناطق مانند ملکشاهی، ایوان و ... اقدام به کشت نهال پسته کردیم. این مسئول با بیان اینکه در ابتدا به صورت الگویی 6 تا 7 هکتار کشت کردیم، می افزاید: پس از مدتی نهال ها را پیوند زدیم که پس از 2 سال شاهد گل دهی و محصول دهی این درختان بودیم.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان ایلام در ادامه گفت : طی چند سال گذشته بیش از 35 هکتار از اراضی استان به کشت پسته اختصاص یافت که این کشت موفقیت آمیز بود.  افراز تصریح می کند: بیش از 34 هزار اصله نهال پسته خریداری شده است که بیشتر در مناطق ایلام، سیروان، ایوان کشت می شود و امید است در صورت فراهم شدن زیرساخت ها در 10 سال آینده بیش از 4 هزار هکتار توسعه باغ‌های پسته در استان داشته باشیم. وی بیان می کند: با توجه به اینکه پسته یک محصول با ارزش اقتصادی بالا به شمار می رود بدون شک کشت این محصول به توسعه اقتصادی استان کمک خواهد کرد.
افراز اضافه کرد : با توجه به اینکه در هر هکتار از باغ های پسته برای یک نفر اشتغال زایی صورت می گیرد بدون شک کشت نهال این محصول به اشتغال زایی در استان کمک خواهد کرد.  مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان ایلام ادامه می دهد : با توجه به ارزش اقتصادی بالای این محصول تولید پسته در یک هکتار از باغ‌های پسته می تواند نیازهای مالی یک خانواده را تامین کند.  افراز می گوید : به طور ماز سوی در هر هکتار از باغ های پسته به صورت نرمال بین 8تا 9 تن پسته تر و حدود 3 تن پسته خشک به دست می آید. 

این مسئول در پایان اظهار کرد : هر چند ما هنوز به این مرحله نرسیده ایم و از درختان پسته استان در حد چند خوشه برداشت می شود ولی بدون شک درصورت فراهم شدن زیرساخت‌ها رسیدن به این مرحله دور از انتظار نخواهد بود.

گروه : مدیریت باغبانی  |  
کشت موفقیت‌آمیز پسته در ایلام
ارسال نظر

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت