نمایش مطلب
کد خبر: 1313   |  دفعات بازدید : 930   |  نظرات : 0 RSS comment feed   |   نسخه چاپی   |   ارسال به دوستان  

برنامه‌های جهاد کشاورزی ایلام برای توسعه باغات استان در سال 95

15 نوفمبر, 2016 12:08
برنامه‌های جهاد کشاورزی ایلام برای توسعه باغات استان در سال 95

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام به نقل از خبرگزاری ایسنا : مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان ایلام برنامه‌ی جهاد کشاورزی برای توسعه باغات گرمسیری و نیمه گرمسیری استان را تا پایان سال، 90 هکتار اعلام کرد و گفت: در حوزه اصلاح و نوسازی باغات حدود 11 هکتار در برنامه در نظر گرفته‌شده و پیش‌بینی می‌شود برای سال 95 تولید روغن‌زیتون به 40 تن برسد.

مهندس «بابک افراز» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه ایلام، اظهار کرد: تا پایان سال 1394 سطح باغات استان شامل 4 هزار و 642 هکتار بارور و 1 هزار و 434 هکتار غیر بارور و درمجموع بیش از 6 هزار و 76 هکتار بوده است.

تولید بیش از 17 هزار تن محصول باغی در سال گذشته

وی با بیان اینکه تولید محصولات باغی استان در سال گذشته 17 هزار و 155 تن بود، افزود: سطح توسعه باغات استان در سال گذشته 113 و در سال زراعی 95-94 فعلاً 130.28 هکتار است.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان به توسعه باغات بادام در سطح 6.25 هکتار از اراضی دیم اشاره و عنوان کرد: گل نرگس در سطح 10.8 هکتار در سال زراعی گذشته کشت‌شده است.

هرس 1 هزار 60 هکتار باغ در استان

افراز با اشاره به اینکه درزمینهٔ اصلاح و احیا باغات در سال گذشته 1 هزار 60 هکتار باغ هرس شده است، تصریح کرد: این فرایند با توجه به تشخیص نیاز باغات به هرس از سوی کشاورزان و با برگزاری کلاس‌های آموزشی برای باغداران اجرا شد.

وی ادامه داد: در راستای انجام برنامه‌های تدوین شده در سطح باغات استان، تغذیه باغات با استفاده از کودهای دامی و عناصر غذایی ماکرو و میکرو در قالب چال کود و محلول انجام و تغذیه باغات در سطح 932 هکتار صورت گرفت.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه در حدود 4.95 هکتار از باغات در سال گذشته عملیات جایگزینی انجام شد، گفت: عملیات مدیریت کف باغات شامل شخم داخل باغ و مبارزه با علف هرز نیز در حدود 1 هزار و 100 هکتار صورت گرفت.

افراز اضافه کرد: با توجه به اینکه در سطح استان شاهد وجود اقلیم‌های گرمسیری تا معتدل و سرد هستیم لذا اقلام کشت شده باغی در نقاط مختلف استان از دانه‌دارها، هسته‌داران، انگور، زیتون گرفته تا مرکبات و خرما مناطق گرمسیری برداشت می‌شود.

وی با بیان اینکه در شهرستان ایوان، انگور و گردو و در ایلام، هسته‌داران و گردو کاشت می‌شوند، عنوان کرد: در شهرستان آبدانان شاهد کشت زیتون و در سیروان نیز دارای گونه‌ای از مرغوب‌ترین انارها هستیم که در حال برداشت هستند.

مدیر باغبانی جهادکشاورزی استان در تشریح برنامه‌های پیش‌بینی‌شده برای سال جاری، افزود: پیش‌بینی می‌شود در مناطق سردسیری حدود 12 هزار و 988 تن و در مناطق گرمسیری نیز 4 هزار و 403 تن محصول برداشت شود.

گروه : مدیریت باغبانی  |  
برنامه‌های جهاد کشاورزی ایلام برای توسعه باغات استان در سال 95برنامه‌های جهاد کشاورزی ایلام برای توسعه باغات استان در سال 95
نظرات
در حال حاظر نظری وجود ندارد. اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت