نمایش مطلب
کد خبر: 1855   |  دفعات بازدید : 155   |  نظرات : 0 RSS comment feed   |   نسخه چاپی   |   ارسال به دوستان  

كاشت آزمايشي محصول كينوا براي اولين بار درسطح استان در شهرستان دهلران

09 اكتوبر, 2018 11:13
كاشت آزمايشي محصول كينوا براي اولين بار درسطح استان در شهرستان دهلران

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان، عباس احمدي مديرجهادكشاورزي شهرستان دهلران با اعلام اين خبر گفت: براي اولين بار در سطح استان و بطور آزمايشي كاشت محصول كينوا انجام پذيرفت.

احمدي افزود: كاشت اين محصول در راستاي برنامه هاي اين مديريت در جهت تغيير الگوي كشت و كاشت محصولات مقاوم و با مصرف آب كم در سطح  8/0 هكتار و به صورت مكانيزه با استفاده از دستگاه ( ريزدانه كار) انجام گرديده است.

احمدي ادامه داد: كينوا گياهي است كه از آن به عنوان خاويار گياهي ياد شده و با توجه به غني بودن دانه هاي آن از پروتئين و همچنين دارا بودن اسيدهاي  آمينه ضروري از جمله (ليزين و متيونين) كه غلات و حبوبات دچار كمبود آن هستند، از نظر تغذیه ای يك جايگزين عالي براي برنج محسوب مي شود.

مهندس احمدي در پايان بيان داشت: امروزه با توجه به شرايط آب و هوايي كشور و مسأله بحران آب، بكارگيري راه كارهايي مانند تغيير الگوي كاشت و همچنين كاشت ارقام با نياز آبي كم ضروري بنظر مي رسد. از اين رو كاشت گياهان مقاومي مانند كينوا به دليل مقاوم بودن در برابر شوري و گرما قابليت كشت در بسياري از اراضي شهرستان را  دارا بوده و مي تواند راه كاري مناسب براي صرفه جويي در ميزان آب مصرفي در بخش كشاورزي باشد.

لازم به ذکر است میزان پروتئین کینوا به اندازه تخم مرغ و نصف مقدار پروتئین گوشت است.

 

گروه : مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان چرداول  |  
كاشت آزمايشي محصول كينوا براي اولين بار درسطح استان در شهرستان دهلران كاشت آزمايشي محصول كينوا براي اولين بار درسطح استان در شهرستان دهلران كاشت آزمايشي محصول كينوا براي اولين بار درسطح استان در شهرستان دهلران كاشت آزمايشي محصول كينوا براي اولين بار درسطح استان در شهرستان دهلران
نظرات
در حال حاظر نظری وجود ندارد. اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت