نمایش مطلب
کد خبر: 1879   |  دفعات بازدید : 116   |  نظرات : 0 RSS comment feed   |   نسخه چاپی   |   ارسال به دوستان  

توزیع 24 هزار تن انواع بذور اصلاح شده گندم و جو در بین کشاورزان

27 اكتوبر, 2018 13:20
توزیع 24 هزار تن انواع بذور اصلاح شده گندم و جو در بین کشاورزان

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان، مهندس علی اقدسی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان با اعلام این خبر گفت:در سال جاری در نظر است بیش از 140 هزار هکتار از اراضی آبی و دیم استان به کشت گندم اختصاص میابد که از این مقدار حدود 55 هزار هکتار به کشت گندم  آبی و 80 هزار هکتار به کشت گندم دیم اختصاص دارد.

اقدسی افزود:  در سال زراعی جاری بیش از 24 هزار تن انواع بذور اصلاح شده گندم و جو توسط 15 شرکت تولید و فراوری بذر در سطح استان تولید و هم اکنون در حال توزیع بین کشاورزان استان می باشد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان خاطرنشان نمود:  در ارتباط با توسعه کشت دانه های روغنی در سال جاری حدود 10 هزار هکتار از اراضی کشاورزی به کشت کلزای آبی در مناطق مختلف استان اختصاص یافته است که در این رابطه هم تا کنون حدود 61 هزار تن بذر اصلاح شده کلزا بین متاقضیان توزیع گردیده است.

وی در ادامه گفت: خوشبختانه با توجه به شروع به هنگام بارش های پاییزی در سال زراعی جدید کشت غلات و دانه های روغنی در مناطق مختلف استان آغاز گردیده و بر اساس گزارشات دریافتی از شهرستان ها تا امروز بیش از 7 هزار هکتار به کشت کلزا و همچنین حدود 1000 هکتار کشت گندم در مناطق مختلف استان انجام گردیده است.

اقدسی افزود:با توجه به پیش بینی های انجام شده در خصوص مناسب بودن بارندگی های پاییزمناطق استان انتظار می رود سطوح پیش بینی شده کشت غلات و دانه های روغنی در سال جاری به طور کامل تحقق یابد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی اضافه کرد: به منظور توسعه کشت مکانیزه در سطح استان برنامه ریزی لازم جهت سرویس و راه اندازی دستگاه ه ای کارنده ی موجود در بخش خصوصی صورت گرفته و برای تجهیز ناوگان ماشینی و همچنین ادوات مورد نیاز برای توسعه کشت مکانیزاسیون به اندازه کافی تسهیلات مورد نیاز از محل تسهیلات ویژه مکانیزاسیون موجود بوده که متاقضیان می توانند در صورت نیاز به خرید ماشین آلات و ادوات کشاورزی از تسهیلات مذکور استفاده نمایند.

وی گفت: پیش بینی می شود در صورت تحقق برنامه کشت دانه های روغنی در سال زراعی جدید بیش از 20 هزار تن محصول کلزا برداشت شود.

اقدسی بیان داشت: که استان ایلام یکی از مناطق بسیار مستعد جهت توسعه کشت گیاهان روغنی بوده و در همین راستا نیز در سال گذشته برای اولین بار میزان تولید کلزا به حدود 13 هزار و 800 تن رسید که در مقایسه با سال قبل بیش از2 برابر افزایش نشان می داد.

وی به کشاورزان گندم کار استان توصیه نمود: جهت دریافت تسهیلات نقدینگی کاشت، داشت و برداشت به مراکز خدمات و مدیریت های جهاد کشاورزی مراجعه کنند همچنین در ارتباط با بیمه محصولات کشاورزی استان هیچ گونه محدودیتی برای بیمه نمودن محصولات مورد نظر کشاورزان وجود نداشته و کشاورزان عزیز می توانند در زمان مراجعه به مراکز خدمات نسبت به بیمه نمودن محصول خود از طریق کارگزار بیمه مستقر در مراکز موجود اقدام نمایند.

مهندس اقدسی ادامه داد: خوشبختانه با توجه به گزارشات دریافتی از اداره کل هواشناسی میزان بارش های به عمل امده تا کنون در سطح استان بسیار موجود بوده و در اکثر مناطق استان این امکان فراهم آمده است که کشاورزان عزیز نسبت به تهیه ی زمین کاشت غلات اقدام نمایند.

لازم به ذکر است در سال جاری به دلیل اختلال در روند حمل و نقل در سطح کشور مشکلاتی در خصوص تامین به موقع نهاده ها خصوصا کودهای شیمیایی به عمل آمده که هم اکنون با تدابیر اندیشیده شده مشکل در حال پیگیری و حل موضوع می باشد.

 

گروه : معاونت بهبود تولیدات گیاهی  |  
توزیع 24 هزار تن انواع بذور اصلاح شده گندم و جو در بین کشاورزان
نظرات
در حال حاظر نظری وجود ندارد. اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت