نمایش مطلب
کد خبر: 1953   |  دفعات بازدید : 383   |  نظرات : 0 RSS comment feed   |   نسخه چاپی   |   ارسال به دوستان  

۲.۱ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی به سامانه های نوین آبیاری تجهیز شده است

08 جانفييه, 2019 10:05
۲.۱ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی به سامانه های نوین آبیاری تجهیز شده است

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: تاکنون ۲.۱ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی به سامانه های نوین آبیاری تجهیز شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی،مهندس علیمراد اکبری در دیدار امروز رئیس جمهور با وزیر و مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی با بیان این مطلب، افزود:از ابتدا تا سال ۹۲ حدود ۱.۳ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی به سامانه های نوین آبیاری مجهز شده بود که در پنج سال اخیر این میزان ۸۰۰ هزار هکتار افزایش یافته است.

وی با بیان این که در هیچ دولتی به اندازه دولت های یازدهم و دوازدهم در حوزه آب و خاک سرمایه گذاری نشده است،ادامه داد:میانگین عملکرد سالانه سامانه های نوین آبیاری تا سال ۹۲ ۵۰ هزار هکتار بوده که این رقم از سال ۹۲ تا ۹۵ به ۸۰ هزار هکتار و در سال ۹۶ به ۲۸۰ هزار هکتار رسیده است.

اکبری درباره طرح‌های احداث شبکه‌های فرعی و زه کشی گفت: عملکرد این طرح از ابتدا تا سال ۹۲ یک میلیون و ۲۰ هزار هکتار بوده و از سال ۹۲ تا کنون ۵۲۰ هزار هکتار طرح اجرا شده است.

وی اظهار کرد: طرح تجهیز و نوسازی مدرن اراضی کشاورزی تا قبل از سال ۹۲ در سطح ۹۰۰ هزار هکتار اجرا شده بود و از سال ۹۲ تا کنون ۳۰۰ هزار هکتار اجرای این طرح توسعه یافته است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اجرای طرح احیای ۵۵۰ هزار هکتار از اراضی خوزستان و ایلام گفت:در فاز اول ۲۹۵ هزار هکتار از طرح اجرا شده و برای اجرای فاز دوم طرح در سطح ۲۵۵ هزار هکتار، تخصیص آب آن اعلام شده و منتظر تخصیص منابع مالی هستیم.

اکبری درباره طرح شبکه فرعی آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور گفت: این طرح در ۱۰ استان و در سطح ۲۲۷ هزار هکتار پیش بینی شده که ۹۹.۵ درصد پیشرفت دارد و ۱۵۰ هزار هکتار آن آماده بهره برداری است.

وی در مورد اجرای طرح انتقال آب با لوله به ۴۶ هزار هکتار از دشت سیستان بیان کرد: این طرح ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در آن ۲۳۷۰ نفر از مردم بومی مشغول به کار هستند..

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان ساخت: راندمان آبیاری ۳۹ درصد در سال ۹۲ به ۴۴ درصد افزایش پیدا کرده و بهره وری آب از ۸۶۰ گرم ماده خشک به ازای یک متر مکعب آب به ۱۳۲۰ گرم ماده خشک به ازای متر مکعب آب رسیده است.

 

 

 

گروه : اخبار ملی  |  
۲.۱ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی به سامانه های نوین آبیاری تجهیز شده است
نظرات
در حال حاظر نظری وجود ندارد. اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت